Inspiracją do napisania tego artykułu tym razem był mój znajomy. Jest on Prezesem Zarządu w jednej z wrocławskich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Podczas towarzyskiej rozmowy przypadkiem dowiedziałam się, że w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka jest odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania spółki. Wzbudziło to we mnie ogromne zdziwienie, ponieważ prowadzi spółkę już od kilku lat. Powiedziałam mu, że jest to nieodpowiedzialne – przecież ma rodzinę i zgromadził dość pokaźny kapitał. Dlaczego? Opiszę Ci w dalszej części artykułu.
Następnego dnia przygotowałam mu kilka informacji na ten temat. Jest to wiedza, którą powinien posiadać każdy członek zarządu. Jakież było jego niedowierzanie, że odpowiedzialność członka zarządu jest aż tak szeroka. Stwierdził, że dotychczasowe decyzje biznesowe podejmował bez świadomości, że może odpowiadać za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem.
Kiedy powstaje odpowiedzialność członka zarządu?
Chcę Cię uspokoić – wierzyciel spółki nie może żądać od Ciebie zapłaty zobowiązań, jeżeli nie podjął próby odzyskania pieniędzy od spółki.
Odpowiedzialność członka zarządu ma charakter odszkodowawczy i subsydiarny w stosunku do spółki. Co to oznacza?
To spółka w pierwszej kolejności jest zobowiązana do zapłaty zobowiązań, które zostały zaciągnięte w związku z jej funkcjonowaniem. Odpowiedzialność członka zarządu powstaje dopiero w sytuacji, kiedy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Nie ma jednak konieczności prowadzenia egzekucji przeciwko spółce.
Przykład: Z bezskutecznością egzekucji może być równoznaczne:
- uzyskanie postanowienia o bezskuteczności egzekucji komorniczej przeciwko spółce przez innego wierzyciela
- bilans spółki wykazuje, że nie posiada ona majątku na pokrycie zobowiązań wierzyciela
- postanowienie sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości ze względu na brak majątku spółki wystarczającego na koszty postępowania upadłościowego
Wystarczające jest, że wierzyciel wykaże przed sądem, że:
- wciąż istnieje zadłużenie do zapłaty,
- majątek spółki nie pozwala na zaspokojenie jej zobowiązań.
Gdy okaże się, że spółka nie posiada majątku na pokrycie zadłużenia, wierzyciel może żądać od członka zarządu zaspokojenia pozostałych należności. Kwota, którą będzie musiał zapłacić członek zarządu będzie powiększona o odsetki, koszty postępowania sądowego i wiele innych.
Na takiej samej zasadzie odpowiada likwidator spółki – więcej na ten temat w artykule Odpowiedzialność likwidatora cz. 1
Za jakie zobowiązania spółki odpowiada członek zarządu?
Odpowiadając na to pytanie nasuwa mi się dalsza część rozmowy z moim znajomym. Był on przekonany, że członkowie zarządu odpowiadają wyłącznie za zobowiązania publicznoprawne (np. wobec urzędu skarbowego, ZUS).
Niestety, nie miał racji. Członkowie zarządu odpowiadają za każde wymagalne zobowiązania spółki, nie tylko te publicznoprawne. Oznacza to, że odpowiadają również za takie zobowiązania jak:
- zaciągnięte pożyczki, kredyty,
- niespłacone leasingi,
- niespłacone faktury,
- niezapłacone rachunki za media,
- zobowiązania wobec pracowników,
- inne zobowiązania spółki.
Jaka jest wysokość odpowiedzialności członka zarządu?
Kolejnym błędnym (czasem zgubnym) przekonaniem jest, że członek zarządu odpowiada wyłącznie do wysokości kapitału zakładowego spółki.
Odpowiedzialność członka zarządu nie jest jednak ograniczona kwotowo. Oznacza to, że członek zarządu odpowiada całym swoim majątkiem, do wysokości pozostałego do spłaty zobowiązania.
W przypadku, gdy również majątek członka zarządu nie wystarczy na zapłatę całego zadłużenia, wierzyciel może na podstawie uzyskanego wyroku wszcząć przeciwko niemu egzekucję w przyszłości. Wierzyciel może odczekać do czasu, kiedy kondycja finansowa członka zarządu się polepszy.
***
W kolejnym artykule opiszę w jaki sposób członek zarządu może uniknąć zapłaty zobowiązań spółki oraz jaki jest termin przedawnienia odpowiedzialności członka zarządu.
Podziel się swoja opinią na temat artykułu w komentarzu pod wpisem.
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszam do kontaktu.
Adwokat Karolina Łabędzka
specjalista prawa handlowego i gospodarczego
Zapraszam do śledzenia mojej strony na Facebooku.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/serwer200888/public_html/prezesokiemprawnika.pl/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }