Karolina Łabędzka

adwokat

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zaległe sprawozdania finansowe sp. z o.o. – jak zareagować na wezwanie sądu?

Karolina Łabędzka26 maja 2019Komentarze (0)

zaległe-sprawozdania-finansowe

Już za chwile, bo do końca czerwca większość spółek musi zatwierdzić sprawozdania finansowe za poprzedni rok obrotowy, tj. 2018 r. Termin na złożenie sprawozdania finansowego w KRS upływa 15.07.2019 r. Niektóre spółki już zdążyły złożyć sprawozdanie w KRS.

Są też i takie spółki, które od wielu lat nie składały sprawozdań finansowych.

Jeżeli Twoja spółka ma zaległe sprawozdania finansowe, musisz wiedzieć że KRS nie zapomina o takich spółkach. Co w takiej sytuacji zrobić … ?

Wezwanie do złożenie sprawozdań finansowych za poprzednie lata

Coraz częściej spotykam się z sytuacją, kiedy sądy rejestrowe wzywają spółki do złożenia sprawozdań finansowych za poprzednie lata.

Termin wskazany w wezwaniu na przesłanie rocznego sprawozdania wynosi 7 dni – pod rygorem zastosowania postępowania przymuszającego – np. nałożenia grzywny lub wszczęcia procedury rozwiązania spółki przez sąd rejestrowy.

W jakiej formie złożyć zaległe sprawozdania finansowe?

Pomimo tego, że w poprzednich latach sprawozdania finansowe składane były w wersji papierowej, dziś już nie możesz złożyć sprawozdania w takiej formie. Dotyczy to również sprawozdań finansowych za lata ubiegłe.

Zatem jak złożyć sprawozdanie finansowe?

Od dnia 01.10.2018 r. sprawozdania finansowe muszą być sporządzone w formie elektronicznej i podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Złożenie sprawozdanie następuje w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ( udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości – https://ekrs.ms.gov.pl ).

Tutaj musimy zatem rozróżnić terminy, kiedy sprawozdanie finansowe zostało sporządzone:

– w przypadku sprawozdań finansowych za lata ubiegłe sporządzonych po 30.09.2018 r. musi ono zostać sporządzone w strukturze XML,

– jeżeli zaległe sprawozdania finansowe zostały przygotowane przed dniem 01.10.2018 r., mogą być one sporządzone w formie papierowej i zeskanowane do PDF. Następnie należy je podpisać kwalifikowanym podpisem lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP i wysłać za pomocą Repozytorium Dokumentów Finansowych.

Jakie mogą być konsekwencje niewykonania wezwania sądu?

W przypadku, gdy spółka nie złoży sprawozdań za lata ubiegłe, pomimo wezwania sądu, naraża się na:

  1. wszczęcie postępowania o rozwiązaniu spółki bez postępowania likwidacyjnego (gdy nie złożono sprawozdań za dwa kolejne lata obrotowe),
  2. grzywnę (na podstawie ustawy o KRS) – grzywna może być powielana (w tym artykule możesz sprawdzić wysokość grzywny),
  3. grzywnę lub karę ograniczenia wolności (na podstawie ustawy o rachunkowości) – dotyczy osób odpowiedzialnych za złożenie sprawozdania,

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszam do kontaktu. 

Adwokat Karolina Łabędzka
specjalista prawa handlowego i gospodarczego

Zapraszam do śledzenia mojej strony na Facebooku.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/serwer200888/public_html/prezesokiemprawnika.pl/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: