
Już za chwile, bo do końca czerwca większość spółek musi zatwierdzić sprawozdania finansowe za poprzedni rok obrotowy, tj. 2018 r. Termin na złożenie sprawozdania finansowego w KRS upływa 15.07.2019 r. Niektóre spółki już zdążyły złożyć sprawozdanie w KRS.
Są też i takie spółki, które od wielu lat nie składały sprawozdań finansowych.
Jeżeli Twoja spółka ma zaległe sprawozdania finansowe, musisz wiedzieć że KRS nie zapomina o takich spółkach. Co w takiej sytuacji zrobić … ?
Wezwanie do złożenie sprawozdań finansowych za poprzednie lata
Coraz częściej spotykam się z sytuacją, kiedy sądy rejestrowe wzywają spółki do złożenia sprawozdań finansowych za poprzednie lata.
Termin wskazany w wezwaniu na przesłanie rocznego sprawozdania wynosi 7 dni – pod rygorem zastosowania postępowania przymuszającego – np. nałożenia grzywny lub wszczęcia procedury rozwiązania spółki przez sąd rejestrowy.
W jakiej formie złożyć zaległe sprawozdania finansowe?
Pomimo tego, że w poprzednich latach sprawozdania finansowe składane były w wersji papierowej, dziś już nie możesz złożyć sprawozdania w takiej formie. Dotyczy to również sprawozdań finansowych za lata ubiegłe.
Zatem jak złożyć sprawozdanie finansowe?
Od dnia 01.10.2018 r. sprawozdania finansowe muszą być sporządzone w formie elektronicznej i podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Złożenie sprawozdanie następuje w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ( udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości – https://ekrs.ms.gov.pl ).
Tutaj musimy zatem rozróżnić terminy, kiedy sprawozdanie finansowe zostało sporządzone:
– w przypadku sprawozdań finansowych za lata ubiegłe sporządzonych po 30.09.2018 r. musi ono zostać sporządzone w strukturze XML,
– jeżeli zaległe sprawozdania finansowe zostały przygotowane przed dniem 01.10.2018 r., mogą być one sporządzone w formie papierowej i zeskanowane do PDF. Następnie należy je podpisać kwalifikowanym podpisem lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP i wysłać za pomocą Repozytorium Dokumentów Finansowych.
Jakie mogą być konsekwencje niewykonania wezwania sądu?
W przypadku, gdy spółka nie złoży sprawozdań za lata ubiegłe, pomimo wezwania sądu, naraża się na:
- wszczęcie postępowania o rozwiązaniu spółki bez postępowania likwidacyjnego (gdy nie złożono sprawozdań za dwa kolejne lata obrotowe),
- grzywnę (na podstawie ustawy o KRS) – grzywna może być powielana (w tym artykule możesz sprawdzić wysokość grzywny),
- grzywnę lub karę ograniczenia wolności (na podstawie ustawy o rachunkowości) – dotyczy osób odpowiedzialnych za złożenie sprawozdania,
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszam do kontaktu.
Adwokat Karolina Łabędzka
specjalista prawa handlowego i gospodarczego
Zapraszam do śledzenia mojej strony na Facebooku.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/serwer200888/public_html/prezesokiemprawnika.pl/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }