W poprzednim wpisie opisałam Ci o tym, jakie powinny być elementy umowy prostej spółki akcyjnej oraz jakie są warunki zgłoszenia prostej spółki akcyjnej do KRS. W tym artykule chciałabym Ci przedstawić warunki funkcjonowania jednoosobowej prostej spółki akcyjnej.
Tak jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, możliwe jest utworzenie jednoosobowej prostej spółki akcyjnej. Oznacza to, że spółka może zostać założona przez jednego akcjonariusza.
Istnieją jednak pewne warunki i ograniczenia w prowadzeniu takiej spółki, o których przeczytasz poniżej.
Zasady funkcjonowania jednoosobowej prostej spółki akcyjnej
– powstanie jednoosobowej PSA
Założenie jednoosobowej prostej spółki akcyjnej zasadniczo nie jest bardziej wymagające od założenia spółki przez kilku akcjonariuszy. Jednoosobowa PSA może powstać w wyniku:
- założenia jej przez jednego akcjonariusza,
- odkupienia wszystkich akcji w spółce przez jedną osobę (jeden podmiot),
- przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową PSA.
– walne zgromadzenie akcjonariuszy
Istotną kwestią w jednoosobowej prostej spółce akcyjnej jest to, że to jedyny akcjonariusz wykonuje uprawnienia walnego zgromadzenia.
W takim przypadku przepisy dotyczące walnego zgromadzenia stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że należy je stosować z uwzględnieniem faktu, iż w spółce występuje tylko jeden akcjonariusz.
Przykładowo mogę wskazać, że nie ma potrzeby liczenia głosów na zgromadzeniu, skoro wszystkie głosy przysługują jedynemu akcjonariuszowi.
– oświadczenia woli składane spółce
Pamiętaj również, że w jednoosobowej prostej spółce akcyjnej oświadczenia woli składane spółce przez jedynego akcjonariusza wymagają formy pisemnej.
W przypadku niezachowania tej formy, oświadczenie będzie nieważne.
Jednoosobowa sp. z o.o. jako jedyny akcjonariusz
UWAGA: jednoosobowa prosta spółka akcyjna nie może zostać założona przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Nie oznacza to jednak, że taka spółka nie może w ogóle funkcjonować. Przepisy wyłączają jedynie sytuację, gdy jedynym założycielem PSA miałaby być jednoosobowa sp. z o.o.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby jednoosobowa sp. z o.o. zakupiła wszystkie akcie w PSA. W takim przypadku jedynym wspólnikiem PSA stanie jednoosobowa sp. z o.o.
Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszam do kontaktu.
Adwokat Karolina Łabędzka
specjalista prawa handlowego i gospodarczego
Zapraszam do śledzenia mojej strony na Facebooku i na Instagramie.
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/serwer200888/public_html/prezesokiemprawnika.pl/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }