Karolina Łabędzka

adwokat

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Założenie jednoosobowej prostej spółki akcyjnej

Karolina Łabędzka07 września 2019Komentarze (0)

Jednoosobowej prostej spółki akcyjnej

W poprzednim wpisie opisałam Ci o tym, jakie powinny być elementy umowy prostej spółki akcyjnej oraz jakie są warunki zgłoszenia prostej spółki akcyjnej do KRS. W tym artykule chciałabym Ci przedstawić warunki funkcjonowania jednoosobowej prostej spółki akcyjnej.

Tak jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, możliwe jest utworzenie jednoosobowej prostej spółki akcyjnej.  Oznacza to, że spółka może zostać założona przez jednego akcjonariusza.

Istnieją jednak pewne warunki i ograniczenia w prowadzeniu takiej spółki, o których przeczytasz poniżej.

Zasady funkcjonowania jednoosobowej prostej spółki akcyjnej

– powstanie jednoosobowej PSA

Założenie jednoosobowej prostej spółki akcyjnej zasadniczo nie jest bardziej wymagające od założenia spółki przez kilku akcjonariuszy. Jednoosobowa PSA może powstać w wyniku:

  • założenia jej przez jednego akcjonariusza,
  • odkupienia wszystkich akcji w spółce przez jedną osobę (jeden podmiot),
  • przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową PSA.

– walne zgromadzenie akcjonariuszy

Istotną kwestią w jednoosobowej prostej spółce akcyjnej jest to, że to jedyny akcjonariusz wykonuje uprawnienia walnego zgromadzenia.

W takim przypadku przepisy dotyczące walnego zgromadzenia stosuje się odpowiednio.  Oznacza to, że należy je stosować z uwzględnieniem faktu, iż w spółce występuje tylko jeden akcjonariusz.

Przykładowo mogę wskazać, że nie ma potrzeby liczenia głosów na zgromadzeniu, skoro wszystkie głosy przysługują jedynemu akcjonariuszowi.

– oświadczenia woli składane spółce

Pamiętaj również, że w jednoosobowej prostej spółce akcyjnej oświadczenia woli składane spółce przez jedynego akcjonariusza wymagają formy pisemnej.

W przypadku niezachowania tej formy, oświadczenie będzie nieważne.

Jednoosobowa sp. z o.o. jako jedyny akcjonariusz

 

UWAGA: jednoosobowa prosta spółka akcyjna nie może zostać założona przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. 

Nie oznacza to jednak, że taka spółka nie może w ogóle funkcjonować. Przepisy wyłączają jedynie sytuację, gdy jedynym założycielem PSA miałaby być jednoosobowa sp. z o.o.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby jednoosobowa sp. z o.o. zakupiła wszystkie akcie w PSA. W takim przypadku jedynym wspólnikiem PSA stanie jednoosobowa sp. z o.o.

 

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszam do kontaktu. 

Adwokat Karolina Łabędzka
specjalista prawa handlowego i gospodarczego

Zapraszam do śledzenia mojej strony na Facebooku i na Instagramie.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/platne/serwer200888/public_html/prezesokiemprawnika.pl/wp-content/themes/thesis_189/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: